مشاوره طراحی و هوشمند سازی منزل بالاترین کیفیت تجهیزات

چرا هوشمند سازی؟
۱۴۰۲/۰۳/۱۰ (0) نظر

چرا هوشمند سازی؟

با پیشرفت تکنولوژی همه­ی جنبه­های زندگی دستخوش تغییر شده است. حتی خانه­ها هم کم­کم شکل سنتی و قدیمی خود را از دست داده و به خانه­های هوشمند تبدیل شده­اند. شاید این سوال در ذهن شما شکل گرفته باشد که تفاوت اینگونه خانه­ها با خانه­های معمولی چیست؟ در مقایسه­ی خانه­ی هوشمند و خانه­ی معمولی می توان گفت که خانه­ی هوشمند شبیه یک دستیار باهوش است. تجهیزات خانه­ی هوشمند شکل عجیب و غریبی ندارند و همان وسایل خانه­ی معمولی هستند؛ با این تفاوت که از طریق یک کنترل­کننده مرکزی با یکدیگر در ارتباط بوده و قابل مدیریت هستند. کنترل تجهیزات را می­توان از هر مکانی که به اینترنت متصل باشد، انجام داد. بعلاوه برخی سنسورها و تایمرها در خانه هوشمند وظیفه کنترل خودکار و بهینه تجهیزات را برعهده دارند. در نهایت، افراد نیز با نصب یک اپلیکیشن بر روی گوشی هوشمند خود، می­توانند تجهیزات خانه هوشمند خود را کنترل کرده و در هر لحظه از وضعیت آن ها آگاه باشند. بنابراین هوشمند کردن خانه فقط به معنی تعویض تجهیزات خانه با انواع قابل اتصال به اینترنت یا خودکار آن­ها است. این تجهیزات می­تواند شامل سیستم روشنایی، تهویه، صوتی و تصویری، ایمنی و یا امنیتی خانه شما باشد.

در ادامه قصد داریم تا از جنبه های مختلف، شما را با گوشه ای از مزایای خانه هوشمند آَشنا کنیم.

 

قابلیت کنترل از راه دور

با نصب اپلیکیشن خانه­ی هوشمند بر روی تبلت، رایانه و یا گوشی هوشمند می­توانید تمامی تجهیزات را از هر کجای دنیا، کنترل ومدیریت کنید؛ خواه در حیاط خانه در حال استراحت ، چه در مسافرت و چه در محل کار باشید .قابلیت­های اپلیکیشن به شما این امکان را می­دهد تا تجهیزات را به صورت جداگانه و یا گروهی با برنامه­ریزی و تعیین زمان­بندی کنترل کنید. به طور مثال، هنگامی که شما در محل کار هستید، می­توانید با ایجاد یک سناریو در اپلیکیشن، تجهیزات را به نحوی مدیریت کنید که با ورود به خانه، سیستم روشنایی فعال و سیستم امنیتی به حالت نیمه فعال درآید.

 

راحتی و رفاه

با وجود خانه هوشمند بسیاری از کارها راحت­تر از قبل انجام می­شود. حتما برایتان پیش آمده که هنگام خواب فراموش کرده­اید چراغ آشپزخانه را خاموش کنید. با وجود خانه هوشمند، دیگر لازم نیست برای خاموش کردن آن از رختخواب جدا شوید. کافی است از همان اتاق خوابتان و به وسیله­ی گوشی، چراغ مربوطه را خاموش کنید. از سوی دیگر خانه هوشمند باعث آسایش و سهولت در زندگی افراد کم توان و یا ناتوان جسمی شده است. چرا که خانه هوشمند نیاز به جابجایی فیزیکی را به حداقل رسانده است.

 

امنیت و ایمنی

انواع سنسورهای ایمنی و امنیتی مانند سنسور دود، سنسور در و پنجره، سنسور تشخیص حرکت و … همگی باعث افزایش ضریب ایمنی و امنیتی منزل شما خواهند شد. امروزه در بیشتر ساختمان­ها از دوربین­های مداربسته جهت تامین امنیت استفاده می­شود. اگر چه وجود این دوربین­ها مفید است اما کافی نیست. خانه هوشمند با کمک سنسورهای حرکتی در فضای بیرونی می­تواند حرکات مشکوک را شناسایی و با ارسال هشدار به گوشی هوشمند، شما را مطلع سازد و یا به طور خودکار هشدار را فعال کند و به پلیس اطلاع­رسانی کند.

از حیث ارتقای ایمنی، خانه هوشمند با کمک سنسورهای دود، سنسورگاز، سنسور مونوکسید کربن و …. می­تواند از بسیاری از خسارات احتمالی ناشی از نشت گاز، آتش­سوزی و یا حتی زلزله پیشگیری کند.

 

صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه ها

امروزه با افزایش مصرف انرژی و عواقب خطرناک آن برای محیط زیست، صرفه­جویی در مصرف انرژی یک امر ضروری به حساب می­آید. تحقیقات نشان داده، بیشترین درصد مصرف انرژی در خانه­های مسکونی مربوط به سیستم سرمایش و گرمایش و پس از آن سیستم روشنایی است. راه حل خانه هوشمند برای کاهش مصرف در سیستم گرمایش و سرمایش استفاده از یک ترموستات هوشمند است. با کمک ترموستات هوشمند می­توان دمای ساختمان را در زمان­ها و ساعات مختلف و یا در فصل­های مختلف تنظیم کرد. از طرفی می­توان از مصرف بی­ دلیل وسایل گرمایشی در زمانی که کسی در منزل حضور ندارد نیز جلوگیری نمود. پیش آمده که هنگام خروج از منزل فراموش کرده­اید که برخی چراغ­ها را خاموش نمایید. با وجود خانه هوشمند و سهولت مانیتورینگ و پایش روشنایی در اپلیکیشن، می­توان لامپ­های اضافی را، در بیرون از منزل، خاموش نمود تا از مصرف بیهوده برق جلوگیری شود. در بعضی موارد این میزان صرفه­جویی قابل توجه می­باشد مانند زمان مسافرت. هم­چنین وجود دیمر­، سنسور تشخیص حضور و تایمر نیز در سیستم روشنایی خانه هوشمند باعث کاهش مصرف انرژی خواهد شد.

ممکن است در ابتدا راه­اندازی خانه هوشمند به نظر کار هزینه بری باشد، اما باید قبول کرد که با گذشت یک بازه زمانی معقول، بیش از آن­چه که فکر کنید باعث کاهش هزینه قبوض خدماتی منزل شما خواهد شد. چه بسا که آسایش و رفاهی که خانه هوشمند در اختیار شما قرار می­دهد خود بسیار ارزشمند است!

 

چرا هوشمندسازی بی­سیم؟

در خانه هوشمند همه نقاط می­بایست به کنترل­کننده مرکزی متصل شوند. در سیستم­های باسیم این کار از طریق کابل شبکه امکان­پذیر می­شود. در این سیستم­ها، ارتباط دیتا میان سرور و دیگر تجهیزات با دو یا چهار رشته سیم برقرار می­شود. که دو رشته مربوط به انتقال دیتا و دو رشته جهت تغذیه (پاور) تجهیز می­باشد. در مقابل، هر سیستم هوشمندی که بتواند ارتباط خود را از طریق بی­سیم برقرار کند، سیستم هوشمند بی­سیم نامیده می­شود.

در ادامه به مقایسه سیستم های بی­سیم و با سیم می­پردازیم.

 

هزینه اولیه نصب و راه اندازی

در سیستم­های خانه هوشمند باسیم تعداد زیادی کابل شبکه برای اتصال نقاط به کنترل کننده مرکزی نیاز است. همین امر به وضوح نشان می­دهد که سیم­کشی این سیستم هزینه گزافی خواهد داشت. در مقابل سیستم­های خانه هوشمند بی­سیم، هیچ هزینه­ای برای اجرای سیم­کشی به کاربر تحمیل نمی­کنند.

 

توسعه پذیر بودن

گاهی اوقات ممکن است ترجیح دهید، ابتدا بخشی از خانه هوشمند را در منزل (یا محل کار) خود پیاده­سازی کنید. چنانچه خواهان اجرای خانه هوشمند باسیم باشید، توسعه پذیری سیستم در آینده برای شما دردسرساز خواهد شد. چرا که اضافه کردن سیم­کشی به سیستم، نیاز به تخریب و سیم­کشی دوباره خواهد داشت. از سوی دیگر چنانچه به هر دلیلی تصمیم به تغییر نقشه سیستم خانه هوشمند بگیرید، این معضل بیش از پیش خودنمایی خواهد کرد .اما اگر از سیستم خانه هوشمند بی­سیم استفاده کنید، به راحتی قادر خواهید بود در هر زمانی هر نقطه­ای را به شبکه اضافه و یا از آن کم کنید.

 

کاهش احتمال بروز مشکل در شبکه

در سیستم خانه هوشمند با­سیم، به دلیل لزوم وجود کابل برای برقراری ارتباط بین نقاط مختلف شبکه، بروز هرگونه مشکل در سیم کشی کابل های شبکه می­تواند منجر به از کار افتادن بخشی یا تمام شبکه شود. این در حالی است که سیستم خانه هوشمند بی­سیم از هیچ کابلی برای ارتباط استفاده نمی­کند و بنابراین احتمال بروز این مشکل در سیستم خانه هوشمند بی­سیم به صفر می رسد.

 

کاهش هزینه های جاری

هزینه­های جاری را می­توان به هزینه تعمیر و نگهداری و هزینه برق مصرفی شبکه اطلاق کرد. با توجه به استفاده از سیم در سیستم خانه هوشمند باسیم، هزینه نگهداری و تعمیرات شبکه باسیم به مصرف کننده تحمیل می­شود .از سوی دیگر در صورت طراحی غیر استاندارد و استفاده از کابل های نامرغوب، میزان تلفات نیز افزایش می یابد. واضح است که افزایش تلفات شبکه در نهایت منجر به افزایش مصرف انرژی و افزایش هزینه­ها می­شود.

 

اشغال فضای کمتر

در سیستم­های بی­سیم معمولا سیم­کشی ساختمان دستکاری نمی­شود و تابلو برق ساختمان شکل ابتدایی خود را حفظ می­کند. در سیستم­های باسیم، تابلو برق ساختمان نیاز به فضای بیشتری دارد و به همین دلیل سایز آن باید بزرگ طراحی شود.

مواردی که در بالا ذکر شد، تنها برخی از امتیازات خانه هوشمند بی­سیم می­باشد. با این حال به نظر می­رسد، همین موارد هم برای یک انتخاب منطقی کافی باشد!

(0) نظر

ارسال نظر :